Бараж за пласман на СП

Пандев: Жал ми е за Несторовски, знам колку сакаше да биде во Палермо

Горан Пандев смета дека Илија Несторовски можеше да биде од корист за мечот меѓу Македонија и Италија и покрај тоа што не настапува во Удинезе. 

Илија Несторовски главната промоција на фудбалската сцена ја имаше во Палермо, тој сакаше да биде дел од овој меч, но селекторот Благоја Милевски не го повика затоа што во Удинезе е на клупата за резервни и нема минути.
 
Пандев смета дека и покрај таквата ситуација на Несторовски, тој би бил од помош за овој натпревар бидејќи добро ги познава италијанските дефанзивци.
 
„Жал ми е за него, знам колку многу сакаше да биде тука, во Палермо. Илија има дадено многу за Македонија, сакаше барем да биде дел од групата. Со неговото искуство и знаење за италијанските дефанзвици, требаше да биде барем во составот“, вели Пандев за „Газета дело Спорт“.

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе