ЕВРО 2020

Пандев: Треба да играме многу послободно, не треба да се плашиме дали ќе загубиме

Капитенот Горан Пандев смета дека Европското првенство треба да го играме многу послободно отколку што го правиме тоа. 

Македонија го забележа и вториот пораз на Европското првенство, против Украина покажавме дека можевме и повеќе отколку што освоивме досега.
 
„Кога ќе примиш гол од прекин на вакви натпреварувања, станува потешко. Имавме шанси да изедначиме пред пеналот, но таков е фудбалот. Жал ми е што загубивме. Сигурно се виде дека малку сме во грч. Ова се натпревари кои првпат ги играме во нашите кариери. Кога примивме гол како да се опуштивме и како да почнавме да играме“, вели Горан Пандев.
 
„Ваквите натпревари не трпат импровизации. Ние веќе направивме нешто големо и треба само да излеземе на теренот и да се забавуваме. Треба да играме растоварено, треба да не се плашиме да го загубиме натпреварот. Да излеземе, да одиграме како што знаеме и да дадеме максимум, па и да загубиме да не ни е криво“.

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе

Во законодавниот дом е блокирано донесувањето на дваесетина закони преку илјадници амандмани поднесени од страна на опозицијата.

повеќе