Серија А

Пандев оваа сезона би можел да дојде до 500 меча во Серија А, блиску е до таа бројка (ФОТО)

Најдобриот македонски фудбалер, Горан Пандев оваа сезона би можел да дојде до бројката од 500 натпревари во Серија А, за тоа да се случи му требаат уште 25 натпревари.

Оваа сезона ќе биде последна за Горан Пандев, па ако го одигра најголемиот дел од натпреварите би можел да дојде до голем јубилеј, 500 меча во Серија А.

Од актуелните фудбалери само двајца имаат повеќе натпревари од него во Серија А, Самир Хандановиќ (517) од Интер и Фабио Кваљарела (502) од Сампдорија.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе