Серија А

Пандев не може секогаш да ја спасува Џенова, ВАР му поништи гол на Елмас (ВИДЕО)

Наполи со 2-1 победи на гостувањето кај Џенова, Елиф Елмас ја доби пресметката со Горан Пандев. 

Елиф Елмас беше стартер на мечот, на теренот се задржа до 82. минута, Горан Пандев во игра влезе во 71. минута и за разлика од мечот со Удинезе овој пат не успеа да ја спаси Џенова.
 
Мечот почна со гол на Елмас, нашиот репрезентативец во седмата минута погоди, но ВАР му го поништи голот поради игра со рака на Манолас.
 
 
Брзо потоа Елмас повторно се најде во голема шанса, биеше атрактивно со ножички, но Перин со одлична интервенција го одбрани неговиот удар.
 
 
Во судиското продолжение од првиот дел Мертенс погоди за водство на Наполи од 1-0.
 
По четири минути игра во вториот дел Голданига го изедначи резултатот, но Лозано во 66. минута донесе нов водство за Наполи кое значеше и победа од 2-1.
 
По овој пораз Џенова влезе во зоната за испаѓање на седум кола до крајот и ќе води грчевита борба за опстанок. Наполи се искачи на петтата позиција на табелата.
 

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе