Поранешниот капитен со порака до министерот за надворешни работи

Пандев: На фудбалерите треба да им се изградат споменици, а не пасоши да им давате!

Поранешниот репрезентативец и капитен на Македонија, Горан Пандев испрати порака до министерот за надворешни работи Бујар Османи и ветувањето дека сите фудбалери ќе добијат дипломатски пасоши доколку Македонија обезбеди настап на Светското првенство.

По големото изненадување во Палермо и победата над Италија, Александар Трајковски, Енис Барди и Благоја Милевски добија дипломатски пасоши, а министерот за надворешни работи Бујар Османи вети дека сите фудбалери ќе добијат ваков пасош доколку „црвено-жолтите“ приредат нов шок и слават во пресметката со Кристијано Роналдо и Португалија. 

Поранешниот репрезентативец и капитен на Македонија, Горан Пандев реши да испрати порака, вели дека наместо пасоши, на фудбалерите треба да им се изградат споменици. 

„Смешен и жален си господине, гледај си политика и пушти ги хероите да уживаат. За нив треба споменици, а не пасоши“ - гласеше пораката на Горан Пандев, кој со гол во Тбилиси ја однесе Македонија на прво учество на Европско првенство, а потоа го даде и првиот гол за Македонија на континенталните собири.

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе