Нова тренерска рокада на „Луиџи Ферарис“

Пандев ќе добие нов тренер по шокантната елиминација на Џенова од третолигаш во Купот на Италија

Горан Пандев наскоро треба да го добие Чезаре Прандели за нов тренер откако Виртус Ентела вечерва приреди големо изненадување и ја елиминираше Џенова од Купот на Италија.

Иднината на Јуриќ во неколку наврати беше ставена под знак прашалник, но на Хрватот му нема спас откако вечерва Џенова доживеаја елиминација во Купот на Италија.

Третолигашот Виртус Ентела храбро се бореше на „Луиџи Ферарис“ и на пенали приреди сензација.

Гостите два пати водеа со головите на Икарди, но Џенова се враќаше благодарејќи на Пјатек, кој два пати погоди од белата точка. Во продолжението, Лападула од пенал донесе 3-2 за Џенова, но во 121. минута од мечот Адорјан погоди за 3-3 и донесе пенали.

Лападула беше трагичар во пенал рулетот откако во осмата серија промаши, односно голманот на Виртус Ентела му го одбрани ударот за големо славје на гостите.

Пандев, кој влезе на стартот од вториот дел, го изнуди пеналот со кој Џенова поведе со 3-2, но во пенал серијата не доби шанса и немоќно од средината на игралишетето гледаше како неговиот тим е шокиран.

По срамната елиминација, веднаш проструи информација дека Јуриќ добил отказ и на негово место се најавува Чезаре Прандели.

Без оглед на фактот што од постоењето на уметноста постои и теорија и приказна за тоа, уметничкиот процес останува крајно неразбирлив.

повеќе

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе