Серија А

Пандев и Џенова се радуваа само 90 секунди, Каљари ги однесе трите бода (ВИДЕО)

Горан Пандев одигра 15 минути против Каљари, помогна Џенова да стигне до 1-1, но радоста траеше само 90 секунди, домаќините со два брзи гола ги однесоа трите бода.

Во првиот натпревар од 4. коло во Серија А, Каљари со 3-1 ја доби пресметката со Џенова на Сардинија. Горан Пандев на теренот помина 15 минути и помогна неговиот тим да стигне до 1-1 откако на стартот од вториот дел, Џовани Симеоне погоди за 1-0.

Македонецот ја започна акцијата во 83. минута по која падна голот. Горан Пандев го проигра Санабрија, Парагваецот одлично со пета одложи за Куаме, кој прецизно биеше од врвот на шеснаесетникот за реми.

Сепак, радоста на гостите кратко траеше. 90 секунди подоцна, Запата ја затресе сопствената мрежа, а во 87. минута Жоао Педро ја осигура победата.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе