Емоциите биле огромни

Пандев: Да се даде гол против Јуве пред фановите на Џенова... чувствував како целиот стадион се тресе!

Горан Пандев открива што се случувало на „Ферарис“ откако ја затресе мрежата на Јувентус за 2-0 пред најверните навивачи на Џенова, вели дека целиот стадион се тресел.

Горан Пандев помогна Џенова да стави крај на одличната серија на Јувентус. „Старата Дама“ немаше пораз во Серија А откако загуби дома со 0-1 во пресметката со Наполи во април 2018, а на гости последен пат загуби во ноември 2017.

Македонецот попладнево блесна против шампионот на Италија, најпрво му асистираше на Стураро за 1-0 а потоа самиот го дотолчи противникот со прецизен шут од врвот на шеснаесетникот за триумф од 2-0.

„Да се даде гол против Јувентус пред најверните навивачи на Џенова на „курва норд“, тоа е неописливо, емоциите се огромни, чувствував како се тресеше стадионот. Фановите ни беа од голема помош и кога ќе се креира ваква атмосфера, тешко е да се загуби и победа е единствена опција“ – вели Горан Пандев.

„Одигравме одличен натпревар, бевме солидни во првото, и за нијанса поквалитетни во второ полувреме. Ги реализиравме шансите и сосема заслужено победивме“.

„Против големите тимови играме далеку подобро. Ни оставаат простор, и кога ќе се отворат, доаѓа до израз нашиот квалитет, имаме брзи и технички добро потковани играчи. Денеска го демонстриравме ова. Пруживме извонредна партија и можевме многу порано да го решиме прашањето за победникот“.

„Победата е за сите, тренерот, тимот, фановите. Ова се три важни бода“.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе