Македонските фудбалери пристигнаа во Скопје

Пандев: Ангеловски требаше да остане до крајот на квалификациите за СП

Македонските фудбалери пристигнаа во Скопје, по слетувањето на аеродромот во Петровец, Горан Пандев веднаш беше запрашан што мисли за назначувањето на нов селектор. 

Пандев смета дека ФФМ требаше да го задржи Игор Ангеловски за селектор на Македонија до крајот на квалификациите за СП.
 
„Луѓето од федерацијата треба да одлучат дали Ангеловски ќе продолжи или не да биде селектор. Синоќа уште натпреварот не беше завршен а некои портали излегоа со информации дека имаме нов селектор. Јас мислам дека Ангеловски требаше да го заврши и цуклусот за Светско првенство, но знаете кај нас како функционираат работите“, изјави Пандев.
 
„Жал ми е што не освоивме барем еден бод, бевме многу блиску, но и далеку. Знаевме дека овие натпревари се тешки за играње. Ново искуство, првпат на ЕП, многу емоции, луѓето во Македонија сите живееа со нас, сакавме да ги израдуваме, но жал ми е, се надевам дека оваа генерација ќе има уште многу успеси“.
 
Договорот на Пандев со Џенова е истечен, тој се уште нема одлучено дали ќе продолжи да игра уште една сезона или ќе замине во пензија.
 
„Не знам дали ќе продолжам да играм уште на клупско ниво, веќе немам договор, сега сакам да се одморам малку, а потоа ќе размислувам што понатаму“.
 
„Не само јас, туку целата оваа генерација треба да биде запишана со златни букви во македонскиот фудбал бидејќи ние сме првата генерација што отиде на едно големо натпреварување. Што се однесува до мојата иднина, немам намера да бидам тренер, можеби некој спортски директор, немам одлучено“.

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе