Плејоф финале за пласман во Серија А

Палермо ја доби првата битка со Фросиноне, Несторовски и Трајковски пред враќање во Серија А (ВИДЕО)

Палермо со пресврт дојде до победа против Фросиноне од 2-1 во првиот финален натпревар од плејофот за влез во Серија А.

Иако беше апсолутно подобар во текот на целиот натпревар, Палермо тешко извојува победа против Фросиноне во првиот финален натпревар.

Гостите поведоа со фантастичен погодок на Чиано уште во 5. минута. Палермо имаше серија напади пред конечно во 45. минута преку Ла Гумина да го изедначи резултатот.

Победата дојде на десет минути до крајот кога Теранова си постигна автогол за победа на Палермо од 2-1.

Несторовски ги одигра сите 90 минути, Трајковски во игра влезе во 68. минута.

Реваншот се игра во сабота во 20:30, Фросиноне е домаќин, но квалитетот и резултатот од првиот меч е на страната на Палермо.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?