Плејоф финале за пласман во Серија А

Палермо ја доби првата битка со Фросиноне, Несторовски и Трајковски пред враќање во Серија А (ВИДЕО)

Палермо со пресврт дојде до победа против Фросиноне од 2-1 во првиот финален натпревар од плејофот за влез во Серија А.

Иако беше апсолутно подобар во текот на целиот натпревар, Палермо тешко извојува победа против Фросиноне во првиот финален натпревар.
 
Гостите поведоа со фантастичен погодок на Чиано уште во 5. минута. Палермо имаше серија напади пред конечно во 45. минута преку Ла Гумина да го изедначи резултатот.
 
Победата дојде на десет минути до крајот кога Теранова си постигна автогол за победа на Палермо од 2-1.
 
Несторовски ги одигра сите 90 минути, Трајковски во игра влезе во 68. минута.
 
Реваншот се игра во сабота во 20:30, Фросиноне е домаќин, но квалитетот и резултатот од првиот меч е на страната на Палермо.
 

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе