Атракција во стилот на Бразилците

Пакета доби жолт картон поради дриблинг, Нејмар порача: Ова е жално... умира „жога бонито“ (ВИДЕО)

Нејмар се огласи на социјалните мрежи откако неговиот сонародник Лукас Пакета од Лион доби жолт картон зошто се обиде да продаде „бразилска финта" и да ја префрли топката преку противникот.

Во последните мигови од мечот помеѓу Лион и Троја, Лукас Пакета влезе во бележникот на судијата. Бразилецот доби топка покрај корнер знаменцето и се обиде да продаде „бразилска финта“ и да ја префрли топката преку противникот. Дриблингот не беше успешен, Бразилецот бараше играње со рака а фудбалерот на Троја нешто се бунеше кај судијата. На крајот Лукас Пакета доби жолт картон, иако не се знаат деталите од целата конверзација, се шпекулира дека картон бил покажан поради дриблингот и обидот да го понижи противникот.

Ова беше причина Нејмар да се огласи на социјалните мрежи и да изрази разочарување од ваквиот развој на настаните, со оглед на тао дека и тој доби жолт картон за слична работа минатата сезона против Монпеље.

„Многу тажни сцени, да добие жолт картон за дриблинг... Потегот кој го направи е решение, без разлика на кое место од теренот е направен и без разлика која е минутата. Истото ова ми се случи и мене минатата сезона! Еве сега му се случува на Пакета. Искрено, не го разбирам мотивот. Полека умира „жога бонито“. Уживајте додека можете“ – напаиша ѕвездата на ПСЖ.

Подолу можете да го погледнете дриблингот на Лукас Пакета.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе