Манчестер Сити ја прифатил понудата

Паднал договор, Лерој Сане се сели во Баерн Минхен за 60 милиони евра

Неколку извори пренесуваат дека Манчестер Сити и Баерн Минхен си подале рака за трансфер на Лерој Сане, Германецот се враќа во Бундеслигата во зделка вредна 49+11 милиони евра.

По неуспешниот обид минатото лето, „баварците“ го договорија трансферот на Лерој Сане. Од голема помош им беше тоа што играчот одби да стави потпис на нов договор, па Манчестер Сити немаше друга опција освен да го продаде.

Првичната понуда на Баерн Минхен ова лето беше 40 милиони евра, „граѓаните“ побараа 70 милиони евра, а на крајот двата клуба се најдоа на средина.

Според пишувањата на Билд, паднал договор за трансфер на Лерој Сане вреден нешто помалку од 50 милиони евра.

Неколку други извори пак велат дека Сити и Баерн си подале рака за зделка од 49 милиони евра, плус додатни 11 милиони евра во бонуси. Се очекува во скоро време да пристигне и официјална потврда.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе