Тимот од Амстердам го понижи противникот

Падна рекорд стар 48 години, Ајакс му даде 13 гола на Венло! (ВИДЕО)

Ајакс е првиот тим кој дал 13 погодока на еден меч од првенството на Холандија, вечерва настрада Венло.

Ајакс го подобри својот рекорд од 1972 година, кога со 12-1 славеше против Витезе. Вечерва, клубот од Амстердам 13 пати ја тресеше мрежата на Венло и стана првиот тим кој може да се пофали со ваква бројка на меч од првенството од Холандија.

Ајакс на полувремето имаше предност од 0-4, а откако во продолжението од мечот домаќините останаа со играч помалку, избраниците на Тен Хаг постигнаа уште седум погодока.

Најдобар поединец беше 19 годишниот Траоре, кој дури пет пати се запиша во листата на стрелци.

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе

Некогаш, долго после нашава посета на овој свет ќе се појави некој кој ќе го интересира нашиот престој тука.

повеќе