Откриени првите детали од обдукцијата

Отворен процес за смртта на Сала, Аргентинецот починал од повреди на главата и градите

Во Дорест отпочна процес за смртта на Емилијано Сала, на денешниот судски претрес беше обелоденето дека Аргентинецот починал од повреди на главата и градите.

Емилијано Сала починал од повреди на главата и градите кога неговиот авион се срушил во Англискиот канал, ова беше кажано на денешниот судски претрес. 

Пред судот во Дорест, каде е отворен процес за смртта на Аргентинецот, исто така беше откриено дека фудбалерот бил идентификуван од страна на експерт за отпечатоци.

Со оглед на тоа дека Одделот за истрага за авионски несреќи ќе ја испитува авионската несреќа помеѓу 6 и 12 месеци, процесот во Дорест е одложен за 6. ноември.

Ниту еден член на сeмејството на Емилијано Сала не присуствувал на денешниот претрес.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе