Стратегот го напушта Јувентус по крајот на сезоната

Открино како Алегри им кажал на играчите дека заминува, Роналдо му испратил порака

Јувентус денеска соопшти дека Макс Алегри го напушта клубот, неколку часа пред соопштението, тренерот ги собрал сите во тренинг центарот за лично да им ја пренесе оваа вест.

„Старата дама“ следната сезона ќе има нов тренер и покрај тоа што Макс Алегри имаше валиден договор за 2019/20. Тренерот и лидерите на клубот оваа недела три пати се сретнаа да разговараат за иднината, не беа на иста бранова должина па решија да се разделат.

Медиумите од Италија сега пренесуваат како Макс Алегри му кажал на тимот дека заминува. Спортмедиаст вели дека тренерот ги повикал играчите, персоналот, физиотерапевтите, докторите и економот на средба во теретаната.

Тој најпрво им рекол, „Во недела ќе биде последниот меч на Барзаљи“ а потоа додал „и мој исто така“.

Спортмедиасет вели дека Кристијано Роналдо бил еден од фудбалерите кои реагирале и ЦР7 дофрлил, „Во недела играме за Алегри“.

Јувентус во недела ја пречекува Аталанта, натпревар на кој домаќините ќе треба да парадираат пред својата публика со новото освоено Скудето.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе