Леонардо почнал да прави компромиси откако добил повик од Нејмaр постариот

Откриени нови детали од средбата на Барса и ПСЖ, Нејмар повеќе нема да тренира со останатите играчи

Спортскиот директор на ПСЖ го променил тонот во преговорите на синоќешниот состанок со делегацијата на Барселона откако добил телефонски повик од таткото на Нејмар, кој му кажал дека мора да направи напор и да се изнајде решение.

Синоќа за прв пат имаше лице во лице преговори помеѓу Барселона и ПСЖ за трансфер на Нејмар. Медиумите веќе објавија како се одвивале преговорите и што „каталонците“ ставиле на маса и што „светците“ побарале.

Попладнево се објавени нови детали. Адвокатот Хасинто Висенте, кој е специјализиран за спортско право, за „Копе Барселона“ откри дека Леонардо имал премногу барања, па човекот од доверба на Барса, Андре Кури му порачал дека не е сериозен и му се јавил на таткотo на Нејмар.

Неколку минути подоцна, спортскиот директор на ПСЖ добил телефонски повик од Нејмар постариот кој му соопштил дека мора да направи напор за да се пронајде решение.

Дури по овој разговор, двете страни почнале да наоаѓаат компромиси за играчите кои можат да бидат вклучени во зделката. 

Во меѓувреме, неколку извори пренесоа дека Нејмар денеска тренирал сам, и Бразилецот ќе биде надвор од групата се додека не се разреши неговата иднина, без разлика дали тоа ќе биде трансфер во Барселона или преселба во Реал Мадрид.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе