Нов предлог на УЕФА

Осумте најдобри екипи во ЛШ во еден град ќе решаваат кој ќе седне на престолот?

УЕФА и Европската клупска асоцијација разгледуваат план Б за завршување на Лигата на шампионите оваа сезона, а тоа е фајнл-ејт турнир во Португалија.

УЕФА се уште размислува како да се заврши Лигата на шампионите. Денеска низ медиумите протече нова идеја.

Откако ќе се одиграат преостанатите мечеви од Лигата на шампионите, УЕФА размислува да направи турнир на осумте најдобри екипи кои ќе се пласираат во четвртфиналето.

Турнирот би се одиграл во неколку денови во Португалија, во Лисабон кој се смета за идеален град за одигрување на мечевите во време на коронавирус поради малиот број на случаи.

Доколку завршницата на Лигата на шампионите се одржи во еден град, не само што би се скратил бројот на мечеви со тоа што не би се играле реванши, туку би се минимализирало движењето на клубовите во време на пандемијата.

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе