Лига на шампиони квалификации

Османи: Одговорноста за поразот е моја

Шкендија доживеа шокантна елиминација од квалификациите во Лигата на шампионите откако на свој терен со 2-1 загуби од Номе Каљу.

Шкендија веќе со мислите беше на двомечот со Селтик, мислеше дека денешниот натпревар ќе биде рутински, но тој се претвори во кошмарен.
 
Противникот беше потценет, а данокот платен во 91. минута кога Номе Каљу го постигна победничкиот гол кој значеше елиминација за Шкендија.
 
„И по првиот натпревар споменав дека ни фали реализацијата. И сега беше така. Одигравме бледо прво полувреме, бевме подобри во второто, но недоволно за победа. Немавме агресивност, доцневме во додавањата, не го контролиравме резултатот. Знаевме дека можат да бидат опасни од прекини, но не затворивме најдобро, од скок ги примивме и двата гола“, вели тренерот Османи.
 
„Кога ќе се загуби одговорноста секогаш е на тренерот, не бегам од тоа, ја прифаќам. Но сега мора да ја вратиме атмосферата и да мислиме на следниот предизвик, ќе видиме дали тоа ќе биде Валета или Дуделанж“.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе