Лига на шампиони квалификации

Османи: Одговорноста за поразот е моја

Шкендија доживеа шокантна елиминација од квалификациите во Лигата на шампионите откако на свој терен со 2-1 загуби од Номе Каљу.

Шкендија веќе со мислите беше на двомечот со Селтик, мислеше дека денешниот натпревар ќе биде рутински, но тој се претвори во кошмарен.
 
Противникот беше потценет, а данокот платен во 91. минута кога Номе Каљу го постигна победничкиот гол кој значеше елиминација за Шкендија.
 
„И по првиот натпревар споменав дека ни фали реализацијата. И сега беше така. Одигравме бледо прво полувреме, бевме подобри во второто, но недоволно за победа. Немавме агресивност, доцневме во додавањата, не го контролиравме резултатот. Знаевме дека можат да бидат опасни од прекини, но не затворивме најдобро, од скок ги примивме и двата гола“, вели тренерот Османи.
 
„Кога ќе се загуби одговорноста секогаш е на тренерот, не бегам од тоа, ја прифаќам. Но сега мора да ја вратиме атмосферата и да мислиме на следниот предизвик, ќе видиме дали тоа ќе биде Валета или Дуделанж“.

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе