ВТА Осака

Осака го освои трофејот во Осака

Првата турнирска носителка Наоми Осака го освои трофејот во јапонскиот град Осака.

Домашната тенисерка денес во финалето ја совлада Русинката Анастасија Павличенкова со 2:0 во меч што траеше еден час и 10 минути.

Првиот сет Јапонката го доби со 6:2, а во вториот и препушти три гема на ривалката (6:3).

Награден фонд на турнирот изнесуваше 757.900 долари.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе