Олимписки игри

Ојарзабал во финишот донесе победа за Шпанија над Австралија

Денеска се одигра второто коло од машкиот фудбалски турнир на Олимписките игри, Шпанија по ремито против Египет, денеска извојува тешка победа против Австралија. 

Шпанија во вторто коло дојде до првата победа на Олимписките игри, ја совладаа Австралија со 1-0, а стрелец на единствениот гол беше Ојарзабал во 81. минута од натпреварот.
 
Во оваа група со идентични 1-0, Аргентина го совлада Екипет.
 
Шпанија има четири бода на првото место, Австралија и Аргентина имаат по три бода, Египет е последен со бод.
 
Бразил одигра 0-0 против Брегот на Слоновата Коска, а Германија со 3-2 ја совлада Саудиска Арабија.
 
Прв е Бразил со четири бода, толку има и Брегот на Слоновата Коска, Германија има три бода, Саудиска Арабија е без бодови.
 
Германија за да оди во четвртфиналето ќе мора да ја победи селекцијата на Брегот на Слоновата Коска во последното коло.
 
Во драматичен меч Франција извојува тешка победа од 4-3 над Јужна Африка, Жињак со хет-трик беше херој на Французите. Јапонија со 2-1 го совлада Мексико.
 
Јапонија е прва со шест бода, Мексико и Франција имаат по три, Јужна Африка нема бод.
 
Најубедлива денеска беше Јужна Кореја која со 4-0 ја совлада Романија, Хондурас со 3-2 беше подобар од Нов Зеланд.
 
Во оваа група сите репрезентации имаат по три бода.
 

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе