Тотнем

Официјално: Тотнем го комплетираше трансферот на Хојбјерг

Данскиот фудбалер од средниот ред Пјер Емил Хојбјерг од Саутемптон премина во Тотнем, а во спротивен правец отиде Кајл Вокер Питерс. 

Тотнем и Саутемптон разменија фудбалери, но трансферите беа реализирани посебно, а не како размена на играчи.
 
Хојбјерг стави потпис на петгодишен договор со Тотнем откако ги помина медицинските тествои. Тој стана првото летно засилување за Мурињо. Сумата за овој трансфер изнесува 15 милиони фунти.
 
Во спротивен правец замина 23-годишниот бек Кајл Вокер Питерс кој потпиша петгодишен договор со Саутемптон, тој во овој клуб ја помина ланската втора полусезона на позајмица. Тотнем за оваа продажба ќе инкасира 12 милиони фунти.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе