Нов дефанзивец пристигнува на Емирати

Официјално: Бен Вајт стана третиот најскап трансфер во историјата на Арсенал

Арсенал попладнево го комплетираше трансферот на Бен Вајт, дефанзивецот пристигнува од Брајтон во зделка вредна 50 милиони фунти.

Микел Артета попладнево го доби третото засилување за новата сезона, Арсенал потпиша со Бен Вајт.

„Топчиите“ од поодамна си подадоа рака со Брајтон, се чекаше само играчот да се врати од одмор за да бидат комплетирани лекарските прегледи и формалностите.

„Бен Вајт ни се придружи од Брајтон, дефанзивецот стави потпис на долгогодишен договор“ – гласеше известувањето на клубот од Северен Лондон.

Детали од трансферот не беа откриени, но медиумите подолго време пишуваат дека се работи за зделка од 50 мииони фунти. Со ваква бројка, Бен Вајт ќе стане третиот најскап трансфер во историјата на Арсенал, зад Пепе и Обамејанг.

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе