Квалификации за СП 2022

Официјални состави: Македонија со една измена во тимот атакува на победа против Исланд (ФОТО)

Селекторот на Македонија, Боби Милевски ги откри адутите за дуелот против Исланд, „црвено-жолтите" со една измена во тимот ќе атакуваат на победа и бараж за настап на Светско првенство.

За нешто помалку од еден час, Македонија ќе излезе на мегдан со Исланд, победа за „црвено-жолтите“ значи продолжување на мундијалскиот сон и бараж за настап на СП 2022.

Благоја Милевски трите бода ќе ги брка со 4-4-2 формација и една измена во составот, Стефан Ристовски се враќа на местото на Стефан Ашковски.

На голот е Димитриевски, во одбраната се Стефан Ристовски, Муслиу, Велковски и Алиоски. Во срцето на средниот ред се Барди и Костадиновски, Елмас и Чурлинов се поставени по крилните позиции а во нападот се Трајковски и Милан Ристовски.

 

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе