У21 квалификации за ЕП 2021

Одложен е натпреварот помеѓу Фарски Острови и Македонија, новиот термин е јуни следната година

Македонија попладнево нема да ги одмери силите со Фарски Острови, УЕФА не даде зелено светло поради замрзнатиот терен во Торшавн и го одложи мечот за јуни следната година.

„Црвено-жолтите“ во рамките на 5. коло од квалификациите за Европското првенство гостуваа кај Фарски Острови, но уште вчера пристигна информација дека мечот е под голем знак прашалник.

Проблем беа лошите услови и замрзнатиот терен. Утрово делегатот и луѓето од УЕФА направија нова инспекција, констактирале дека нема услови за фудбал па натпреварот мораше да биде одложен.

Новиот термин за дуелот е јуни следната година, тогаш има простор да се вметне мечот. Со ова, младата репрезентација на Македонија ја завршува 2019 со две победи, реми и пораз од актуелниот шампион Шпанија. „Црвената фурија“ е главен кандидат за првото место во групата, а ибраниците на Благоја Милевски шанса за пласман на Европското првенство ќе бараат како најдобро второпласирана репрезенација, клучен ќе биде двомечот со Израел во март.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе