ЕВРО 2020

Од „групата на смртта“ никој не го преживеа ни осминафиналето

Со поразот на Германија, сите екипи од таканаречената „група на смртта“ се елиминирани од Европското првенство. 

Групата Ф на ЕП во која беа Франција, Германија, Португалија и Унгарија беше наречена „група на смртта“.
 
Но ниту една од нив не се пласираше во четвртфналето од Европското првенство. 
 
Португалија загуби од Белгија, Франција беше шокирана од Швајцарија, а денеска и Германија ги спакува куферите откако беше поразена од Англија.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе