Куп на Шпанија

Од готово вересија, Барди и Леванте елиминирани од Купот на Шпанија (ВИДЕО)

Барди и Леванте се елиминирани од Купот на Шпанија и покрај тоа што на првиот натпревар на гости славеа со 1-2, вечерва пред своите фанови загубија од Еспањол со 0-2

Леванте беше на добар пат да се пласира помеѓу најдобрите осум екипи во Копа дел Реј откако минатата недела издвојува голема победа на гостувањето во Барселона кај Еспањол и славеше со 1-2.

Сепак, избраниците на Муњиз наместо вечерва само да го потврдат пласманот во четврт-финале, тие загубија со 0-2 пред своите фанови и доживеаја елиминација.

По една брза контра, Лео Баптистао го отвори резултатот во 14. минута, а по една катастрофална реакција на добраната, Жерард Морено погоди за 0-2 во 38. минута.

Леванте во вториот дел ја погоди пречката, но мрежата на гостите остана незатресена па Еспањол на крајот се радуваше на прогрес во следната рунда од Купот на Шпанија.

Албанците сакаат да се поврзат со Илирите, Бугарите со Траките, а според нашите политичари и гласните негатори само ние немаме такво право, а за тоа има најмногу доказателства во македонскиот јазик, но и во фолклорот, носиите, архитектурата, музиката...

повеќе

Мухамед Али Џина ѝ приговараше на соседната земја зошто се нарекува себеси Индија, а не Хиндустан.

повеќе

Откочувањето на политичките кризи со помош на форматот на лидерските средби не е најдобриот начин, но засега е најуспешниот за излез од повремената политичка кратковидост.

повеќе