Премиерлига

Обамејанг промаши зицер па со два гола го предводеше Арсенал до триумф над Њукасл (ВИДЕО)

Арсенал со 3-0 го совлада Њукасл, Пјер Емерик Обамејанг со два гола и Букајо Сака донесоа триумф со кои „топчиите" скокнаа во горниата половина на табелата.

Избраниците на Артета прокнижија нови три бода, вечерва на Емирати со 3-0 го совладаа Њукасл. Гостите прикажаа премалку и беше само прашање на време кога ќе капитулираат.

Откако Обамејанг промаши зицер по 15 минути игра, резултатот беше отворен на стартот од вториот дел. Обамејанг доби топка во фор, лесно се ослободи од противникот и биеше прецизно за 1-0.

Десет минути подоцна беше 2-0, Смит Роу му асистираше на Сака, кој од 11 метри рутински биеше по земја за дуплирање на предноста.

Сите дилеми беа решени во 77. минута, Обамејанг доби топка од Седрик и по втор пат ја затресе мрежата на гостите.

Со оваа победа, Арсенал скокне во горната половина на табелата и успеа за прв пат по 2009 да врзе 5 натпревари без примен гол.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе