ПМФЛ

Ново разочарување за Шкендија, Шкупи ја торпедираше Победа

Шкендија уште еднаш ги разочара своите навивачи откако одигра само 0-0 на свој терен против Тиквеш, Шкупи со 6-0 победи на гостувањето кај Победа, а Работнички со 2-0 го доби скопското дерби против Македонија Ѓорче Петров. 

Шкендија врза четири натпревари по ред без победа, по поразот во минатото коло од Струга, денеска одиграа само 0-0 против Тиквеш.
 
За разлика од нив, Шкупи го држи чекорот со Струга, денеска тие со 6-0 победија на гостувањето кај Победа. Хамиди даде два гола, по еднаш погодија Трпановски, Цефас, Кевен и Алварез.
 
Работнички со голови на Рушевиќ во 26. минута и автогол на Мишевски само две минути подоцна, дојде до победа од 2-0 над Македонија Ѓорче Петров.
 
Изненадување направи фенерџијата Скопје кој со 2-1 ја победи екипата на Академија Пандев. Струмичани поведоа со гол на Митровски во 61. минута, но Скопје преку Хајдари во 71. минута и Димов во 84. дојде до целосен пресврт и победа од 2-1.
 
Синоќа Струга Трим Лум со 2-1 славеше на гостувањето кај Силекс.
 
Ова коло слободна беше екипата на Брегалница.
 
ПРВА ЛИГА, 16. КОЛО
 Скопје – Академија Пандев 2-1 (0-0)
 Хајдари 71, Димов 84 – Митровски 61
 Победа – Шкупи 0-6 (0-3)
 Хамиди 7, 69, Трапановски 14, Цефас 39, Кевен 85, Алварез 89
 Шкендија – Тиквеш 0-0
 Работнички – Македонија ЃП 2-0 (2-0)
 Рушевиќ 26, Мишевски 28 аг.
 ВЧЕРА
 Силекс – Струга Трим Лум 1-2 (0-2)
 Ристевски 83 – Ибраими 11, Малески 25
 Слободна е Брегалница
 
ТАБЕЛА: Струга ТЛ 33 (15), Шкупи 28 (14), Шкендија 25 (15), Тиквеш 23 (15), Силекс 23 (15), Брегалница 20 (14), Работнички 18 (15),Македонија ЃП 17 (14), А. Пандев 12 (15), Победа 11 (14), Скопје 9 (14).
 
ИДНО КОЛО (4 ДЕКЕМВРИ): Македонија ЃП – Шкендија, Победа – Скопје, Шкупи – Брегалница, Струга ТЛ – А. Пандев, Тиквеш – Силекс. Слободен е Работнички.
 
 
 

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе