Не добиле зелено светло за настап

Нови тројца фудбалери имаат срцеви проблеми по прележан ковид-19!

Ѕвездата на Арсенал, Пјер Емерик Обамејанг и двајца негови соиграчи од Габон не добија зелено светло за настап против Гана, деталните прегледи покажале дека тројцата имаат срцеви проблеми по прележан ковид-19.

Попладнево, тренерот на Баерн Минхен, Јулијан Нагелсман откри дека левиот бек Алфонсо Дејвис ќе мора да одмара неколку дена откако тестовите покажале дека има благ миокардитис, односно воспаление на срцето по прележан ковид-19. 

Вечерва беше соопштено дека е забележан срцев проблем кај уште тројца фудбалери кои неодамна прележале ковид-19. 

Се работи за ѕвездата на Арсенал, Пјер Емерик Обамејанг и неговите соиграчи Габон, Аксел Меје и Марио Лемина и тие не добија зелено светло за настап на вечерашниот меч против Гана на Африканскиот куп на нации. 

„Според медицинската комисија на КАФ, играчите Пјер Емерик Обамејанг, Аксел Меје и Марио Лемина, кои неодамна прележаа ковид-19, нема да можат да играат. Деталните прегледи покажаа срцеви проблеми и КАФ не сака ништо да ризикува“ - гласеше соопштението.

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе

Платформата е формирана на 9 мај 2018 година во рамките на проектот на УСАИД, во која се вклучени 4 комори за да се зајакне јавно-приватниот дијалог во процесот на подготовка на донесување закони и други прописи поврзани со работењето на бизнисот.

повеќе