Клубовите биле известени оваа недела

Нови правила во Англија до крајот на сезоната поради контроверзниот гол на Сити против Астон Вила

Премиерлигата и ЕФЛ ги известиле клубовите дека се дадени нови насоки за толкување на офсајд правилото по контроверзниот гол на Манчестер Сити против Астон Вила.

Минатата недела, Манчестер Сити со 2-0 ја совлада Астон Вила во контроверзен меч. Домаќините поведоа под сомнителни околности, Родри беше длабоко во офсајд кога се активираше и му ја одзеде топката на Тајронг Мингс и го проигра Силва за водство на „граѓаните“.

Гостите реагираа бурно, тренерот на Астон Вила беснееше крај аут линијата и беше исклучен поради жестоките протести.

Судиите сметаа дека започнала нова акција кога Мингс доброволно ја смирил топката, но многумина веруваат дека Родри се стекал со нефер предност и голот морал да биде поништен.

За да се избегне нова контроверзија, дадени се нови насоки за толкување на правилото за офсајд, па вакви голови во иднина нема да важат и ќе бидат поништени. Премиерлигата и ЕФЛ ги известиле сите 91 професионални клубови за промените кои ќе важат во продолжението од домашните натпреварувања.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе