Се водат ексклузивни преговори

Нови детали за продажбата на Милан, сопственоста на „росонерите“ ќе се промени за 1 милијарда евра

Нови детали за продажбата на Милан, фондот Елиот и Инвесткорп водат ексклузивни преговори, фондот од Бахреин ќе плати 1 милијарда евра за да стане нов газда на „росонерите".

Утрово, францускиот весник Л’Екип објави дека фондот Елиот преговара со Инвесткопр за продажба на Милан.

Попладнево истото ова го потврдија и Блумберг и Ројтерс, фондот од Бахреин води ексклузивни преговори за купување на „росонерите“.

Инвесткорп, Елиот и Милан одбиваат да го коментираат гласините, но извори блиски до зделката за Ројтерс велат дека двете страни се блиску до договор.

Се шпекулира дека Инвесткорп ќе плати 1 милијарда евра за да стане нов сопственик на Милан.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе