За прв пат ќе има мала зимска пауза

Новата сезона од Премиерлигата започнува на 9. август, големо дерби на Олд Трафорд уште во првото коло (ФОТО)

Премиерлигата го откри распоредот за новата сезона, Ливерпул ќе игра против Норич на отварањето а во првото коло има и дерби пресметка помеѓу Манчестер јунајтед и Челси.

Новата сезона во Премиерлигата започнува на 9. август, на Енфилд, Ливерпул ќе го пречека повратникот во елитата Норич.

На стартот ќе има и големо дерби, во недела на Олд Трафрод се среќаваат Манчестер јунајтед и Челси. Шампионот Манчестер Сити одбраната на титулата пак ќе ја започне во сабота на гостување кај Вест Хем.

За прв пат оваа сезона ќе има зимска пауза во Премиерлигата. Пет меча ќе се играат на 8. февруари, а преостанатите пет ќе бидат на програмата на 15. февруари.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе