Бразилецот сака да замине од ПСЖ

Нова трансфер бомба од Торино?! Таткото на Нејмар ќе се сретне со спортскиот директор на Јувентус

Во Торино ќе има средба помеѓу таткото на Нејмар и спортскиот директор на Јувентус, Фабио Паратичи ова го пренесе новинарот на Раи Спорт, Паоло Паганини.

„Старата дама“ минатото лето реализираше трансфер бомба и го донесе Кристијано Роналдо во своите редови за рекордни 112 милиони евра. Јувентус сега е пред комлетирање на уште една голема зделка и ангажман на перспективниот Матајс де Лихт за 75 милиони евра.

На листата со желби има уште неколку звучни имиња како Мауро Икарди и Пол Погба, а денеска се појавија гласини и за можен трансфер на Нејмар.

Бразилецот сака да го напушти ПСЖ ова лето и да се врати во Барселона, но една ваква зделка во моментов изгледа прилично комплицирана. Па затоа Нејмар е понуден на уште неколку клубови како Реал Мадрид, Манчестер јунајтед, Баерн Минхен и Јувентус.

Според новинарот Паоло Паганини, кој работи како трансфер експерт за Раи Спорт, наскоро во Торино ќе има средба помеѓу таткото на Нејмар и спортскиот директор на Јувентус, Фабио Паратичи.

Останува да се види дали Јувентус ќе може да изрежира уште една трансфер бомба, а судејќи по она како работи „старата дама“ на пазарот, се е можно.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе