ПМФЛ

Нова победа за Шкупи, ја наполни мрежата на Брегалница

Лидерот во домашното првенство, екипата на Шкупи ја забележа осмата победа по ред откако денеска ја совалда Брегалница со 5-0. 

Како одминува првенството, Шкупи станува се подоминантен, така изгледаше денеска на мечот со Брегалница.
 
За резултатот е виновен и голманот Кристијан Наумовски кој одбрани пенал и уште неколку убави шанси за штипјани.
 
Одлчен беше и Матеј Цветановски кој даде два гола, имаше и една асистенција, по еднаш погодија Фреди Аалварез, Абдул Руатубјаје и Сандеј Адетуњи.
 
Шкупи сега има осум бода пред Ренова и Академија Пандев кои допрва треба да ги играат своите натпревари.
 
Утре на програмата се дуелите: Борец - Работнички, Скопје - Ренова, Пелистер - Македонија ЃП, Шкендија - Тиквеш и Струга ТЛ - Академија Пандев.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе