Запнаа преговорите Вембли да биде домаќин

Нова алтернатива за финалето од Лигата на шампиони, Челси и Манчестер Сити ќе играат во Португалија?

Владата на Велика Британија и УЕФА не успеале да најдат заеднички јазик за финалето од Лигата на шампиони да се игра на Вембли, медиумите шпекулираат дека алтернатива сега е Португалија.

Финалето од Лигата на шампиони треба да се игра во Истанбул, но минатата недела Турција се најде на црвената листа на Велика Британија поради големиот број на позитивни случаи на ковид-19 и ваквата одлука ги поремети плановите.

Веднаш беше понудено Вембли да биде домаќин на дуелот помеѓу Челси и Манчестер Сити, па денеска имаше средба помеѓу претставници на УЕФА и Владата на Велика Британија.

Медиумите од „островото“ сега пишуваат дека има одредени недоразбирања помеѓу двете страни. Според сегашните насоки, на Вембли ќе може да има само 10.000 гледачи додека пак УЕФА инсистира на бројка од околу 25.000 навивачи.

Не може да се најде компромис ниту за карантинот, УЕФА бара отстапки од правилата за персоналот, медиумите, спонзорите и ВИП гостите но Владата на Велика Британија се противи на ова.

Утре ќе има нова рунда преговори и се очекува до среда да се знае градот домаќин. Голем број на извори пишуваат дека лесно може да се случи Португалија да го организира финалето. Оваа земја нема ристрикции за посетителите од странство и е на зелената листа на Велика Британија па фановите ќе можат да приствуваат на натпреварот без да одат во карантин.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе