Запнаа преговорите Вембли да биде домаќин

Нова алтернатива за финалето од Лигата на шампиони, Челси и Манчестер Сити ќе играат во Португалија?

Владата на Велика Британија и УЕФА не успеале да најдат заеднички јазик за финалето од Лигата на шампиони да се игра на Вембли, медиумите шпекулираат дека алтернатива сега е Португалија.

Финалето од Лигата на шампиони треба да се игра во Истанбул, но минатата недела Турција се најде на црвената листа на Велика Британија поради големиот број на позитивни случаи на ковид-19 и ваквата одлука ги поремети плановите.

Веднаш беше понудено Вембли да биде домаќин на дуелот помеѓу Челси и Манчестер Сити, па денеска имаше средба помеѓу претставници на УЕФА и Владата на Велика Британија.

Медиумите од „островото“ сега пишуваат дека има одредени недоразбирања помеѓу двете страни. Според сегашните насоки, на Вембли ќе може да има само 10.000 гледачи додека пак УЕФА инсистира на бројка од околу 25.000 навивачи.

Не може да се најде компромис ниту за карантинот, УЕФА бара отстапки од правилата за персоналот, медиумите, спонзорите и ВИП гостите но Владата на Велика Британија се противи на ова.

Утре ќе има нова рунда преговори и се очекува до среда да се знае градот домаќин. Голем број на извори пишуваат дека лесно може да се случи Португалија да го организира финалето. Оваа земја нема ристрикции за посетителите од странство и е на зелената листа на Велика Британија па фановите ќе можат да приствуваат на натпреварот без да одат во карантин.

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе