Квалификации за СП 2023

Нов убедлив пораз на македонските фудбалерки, овој пат дома од Австрија

Македонската женска фудбалска репрезентација доживеа нов дебакл во квалификациите за СП, овој паат загубивме во Скопје од Австрија со 6-0. 

По поразот од 8-0 против Англија, денеска македонските фудбалерки примија шест голови од Австрија.
 
Гостинките го отворија резултатот уште во 12. минута кога Хобингер постигна гол за водство од 1-0. 
 
До крајот на првиот дел мрежата на Дервиши ја затресоа и Била и Ашауер за 3-0.
 
Три голови примивме и во второто полувреме, Била постигна уште два за нејзиин хет-трик, а втор гол реализираше Ашауер за конечни 6-0.
 

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе