Чекор поблиску до Лига Б

Нов шок за Грузија, и Ерменија победи во Тбилиси, доволен ни е само бод за прво место

Ерменија ја искористи лошата атмосфера во Грзуија, победи во Тбилиси со 2-1, тоа значи дека нас ќе ни биде потребен само бод во Кипар за да го освоиме првото место. 

Очигледно дека поразот од Македонија имаше силно влијание врз грузиските фудбалери кои денеска го загубија и мечот против Ерменија.
 
Ерменцит победија со 2-1. Резултатот го отвори Газаријан во 33. минута, по 20 минути игра во второто полувреме Грузија изедначи со гол на Вако од пенал, а победата за гостите ја донесе Адамјан на четири минути до крајот на мечот.
 
Овој резултат и одговара на Македонија. Во среда ни е потребен само бод на дуелот со Ерменија кој се игра во Кипар за да го освоиме првото место во групата и да се пласираме во Лига Б.
 
По пет одиграни кола Македонија е прва со девет бода, Ерменија е втора со осум, Грузија е на третото место со шест, Естонија е последна со само два.

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе