Ла Лига

Нов кикс на Барселона, само реми на гостувањето кај Кадиз (ВИДЕО)

Барелона одигра 0-0 на гостински терен кај Кадиз, тимот на Роналд Куман не заслужи да победи, а лесно можеше и да загуби во финишот од натпреварот. 

Барселона имаше уште една лоша партија оваа сезона откако ремизираше со Кадиз во едно бледо издание.
 
Домаќините во поголемиот дел од мечот се бранеа, но во 61 и 65 минута Френки де Јонг успеа да заработи два жолти картони и ја остави Барселона со играч помалку.
 
Од тој момент домаќините тргнаа кон победа, имаа неколку шанси за тоа, но не успеаа да го совладаат Тер Штеген кој на крајот беше прогласен за играч на натпреварот.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе