Квалификации за СП

Нов дебакл на македонските фудбалерки, пораз од Северна Ирска со 11:0

Северна Ирска која е трета репрезентација во нашата група ни приреди дебакл, дури 11 пати ја тресеше мрежата на женската репрезентација на Македонија. 

Фото: ФФМ
На тренинг комплексот „Петар Милошевски“ на ФФМ, се играше мечот од петтото коло од квалификациите за СП меѓу Македонија и Северна Ирска.
 
Селекторот Кирил Изов не можеше да смета на најдобрите фудбалерки како Андонова и Рочи, беа отсутни и Јанковска, Николовска, Чубрина, Положани и Димоска, оние кои играа се посрамотија.
 
Северна Ирска ни даде дури 11 голови, седум во првото и четири во второто полувреме.
 
За четири дена овие две репрезентации имаат нова пресметка, мечот се игра во Белфаст на 29. ноември.
 

Легенда под Главна слика

Фото: ФФМ

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе