Премиерлига

Норич за добредојде назад прими четири гола за 45 минути, Ливерпул стартуваше со убедлива победа (ВИДЕО)

Ливерпул стигна до убедлива победа на стартот од новата сезона во Премиерлигата, „црвените" пред своите фанови со 4-1 го совладаа повратникот во елитата, Норич.

Вечерва на Енфилд се одигра првиот натпревар од новата сезона во Премиерлигата. Повратникот Норич за добредојде назад прими четири погодока во првите 45 минути.

Резултатот беше отворен во 7. минута кога Хенли ја затресе сопствената мрежа. Потоа погодија Салах, Ван Дајк и Ориги за убедлива предност на домаќините на пауза.

Од оваа сезона, ВАР се употребува и во најсилното првенство на Англија, и уште на стартот имаше проблеми, кои за среќа беа технички и само на кратко го одложија стартот на вториот дел поради прекин на комуникацијата помеѓу судиите.

Во продолжението од мечот, Норич одигра за нијанса подобро, па гостите преку Пуки стигнаа до почесен гол.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе