Серија А

Ниту Наполи не ја прекина серијата без пораз на Рома, реми на дербито (ВИДЕО)

Наполи и Рома одиграа 1-1 во дерби натпреварот, резултат кој може да ги израдува Милан и Интер, римската волчица врза 11 меча без пораз во Серија А. 

Рома не само што дојде до реми, туку беше поблиску и до победа, сепак до изедначувачкиот гол дојдоа во самиот финиш.
 
Елмас и овој меч го почна од клупата, во игра влезе во 68. минута, имаше една убава шанса, но неговиот удар го одбрани Руи Патрисио.
 
Наполи поведе рано, со гол на Инсиње од пенал во 11. минута од натпреварот.
 
Рома немаше многу шанси во првото полувреме, но еднаш ја погоди пречката. По обид од слободен удар на Пелегрини, Осимен за малку ќе си постигнеше автогол.
 
Во вториот дел Рома ја зголеми иницијативата, а Наполи се повлече и тоа ги чинеше.
 
Почнаа да се редат шанси пред голот на Наполи, а судијата не досуди ниту чист пенал за Рома по еден старт на голманот Мерет врз Заниоло.
 
Но, не престанаа нападите на Рома, а по една акција во 91. минута Ел Шарави постигна гол за израмнување на 1-1.
 
Имаше осум минути продолжение, а во нив Рома се обиде да дојде и до целиот плен, но не беше успешна во финишот од акциите.
 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе