Серија А

Ниту Ибра не му помогна на Милан, Роналдо до прв хет-трик во Серија A и нова историја (ВИДЕО)

Кристијано Роналдо го забележа првиот хет-трик во Серија А откако попладнево три пати ја тресеше мрежата на Каљари, Аталанта броеше до пет и против Парма а на Милан не му помогна ниту Златан Ибрахимовиќ.

Кристијано Роналдо може да се пофали дека е само вториот играч кој забележал хет-трик во Премиерлигата, Ла Лига и Серија А. ЦР7, со нова фризура, попладнево три пати ја тресеше мрежата на Каљари и го изедначи постигнувањето на Алексис Санчез.

Португалецот го отвори резултатот на стартот од вториот дел откако одзеде една топка и рутински го матираше Олсен. Во 67. минута, Кристијано Роналдо погоди од пенал за 2-0, а потоа во 60 секунди паднаа два гола. Игуаин зголеми на 3-0 а ЦР7 го комплетираше хет-трикот за конечни 4-0.

Аталанта имаше ново гол шоу, тимот од Бергамо како што ја заврши 2019 (со триумф од 5-0 над Милан) ја отвори и 2020 и славеше со 5-0 против Парма.

Гомез го отвори резултатот, а до крајот на првиот дел Фројлер и Госенс се погрижија за убедлива предност на пауза. Во продолжението од мечот, Иличиќ погоди два пати за убедлива победа.

На последниот денешен натпревар од 15 часот, Милан разочара одново и одигра само 0-0 со Сампдорија. Не помогна ниту Златан Ибрахимовиќ, кој доби половина час.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе