ЕХФ шампионат У18

Ништо од финале, Македонија поразена од Белорусија

Македонската ракометна репрезентација до 18 години го загуби полуфиналето од Белорусија со 30:32 и нема да се пласира меѓу најдобрите ракометни селекции во Европа.

Македонските ракометари имаа перфектен учинок во групната фаза, пет победи од пет натпревари, но потфрлија во денешното полуфинале во кое Белорусија беше подобриот противник.
 
Противникот водеше во текот на целиот меч, Македонија постојано ја бркаше негативата, но не успеа ниту во еден момент да ја стигне. На одморот се замина со 17:13 за Белорусија.
 
Во второто полувреме Белорусите имаа и позитива од пет гола разлика, Македонија најмногу што направи е што дојде на минус два во самиот финиш и конечен резултат од 30:32 за Белорусија.
 
Убедливо најдобар ракометар во нашата селекција беше Серафимов кој постигна дури 15 голови, половина од погодоците на Македонија, но немаше поддршка од другите.
 
За третото место Македонија ќе игра против Швајцарија која ја победивме во групната фаза, а во финалето ќе играат Италија и Белорусија.

Институциите пристапуваат кон барањата на информации од јавен карактер со одреден сомнеж.

повеќе

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе