Квалификации за ЕП 2020

Николов: Сонувам да играме на Европско, едвај чекам да дојде март

Херојот на Македонија на мечот со Израел, Бобан Николов вели дека со нетрпение го чека март кога ќе дојдат завршните дуели од Лигата на нации преку која нашата репрезентација може да се пласира на Европското првенство. 

Со гол на Бобан Николов, Македонија го победи Израел со 1-0 и квалификациите ги заврши на третото место, најдобро досега во историјата на нашата земја. 
 
Но целта на оваа генерација е повисока, Македонија сака да одигра на Европско првенство и тоа може да го направи преку Лигата на нации.
 
„Третото место е успех, но мислам дека ние заслужуваме да бидеме и втори и директно да одиме на Европското, но тоа е што е. Оваа победа ни дава крилја и самодоверба за мечевите во март. Има време, но едвај чекам да дојдат баражите, живеам за тој ден, сонувам да играме на Европско првенство. Само да сме сите здрави и живи, да немаме проблеми со повреди, секој фудбалер е важен за овој тим“, вели Николов по натпреварот.

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе