Квалификации за ЕП 2020

Николов: Сонувам да играме на Европско, едвај чекам да дојде март

Херојот на Македонија на мечот со Израел, Бобан Николов вели дека со нетрпение го чека март кога ќе дојдат завршните дуели од Лигата на нации преку која нашата репрезентација може да се пласира на Европското првенство. 

Со гол на Бобан Николов, Македонија го победи Израел со 1-0 и квалификациите ги заврши на третото место, најдобро досега во историјата на нашата земја. 
 
Но целта на оваа генерација е повисока, Македонија сака да одигра на Европско првенство и тоа може да го направи преку Лигата на нации.
 
„Третото место е успех, но мислам дека ние заслужуваме да бидеме и втори и директно да одиме на Европското, но тоа е што е. Оваа победа ни дава крилја и самодоверба за мечевите во март. Има време, но едвај чекам да дојдат баражите, живеам за тој ден, сонувам да играме на Европско првенство. Само да сме сите здрави и живи, да немаме проблеми со повреди, секој фудбалер е важен за овој тим“, вели Николов по натпреварот.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе