Лига на шампиони

Николов и Шериф овојпат беа немоќни против Реал Мадрид (ВИДЕО)

Реал Мадрид му врати на Шериф за шокот кој му беше приреден на Бернабеу, овојпат кралскиот клуб победи со 3-0, а Бобан Николов одигра нешто повеќе од половина час. 

Реал Мадрид лесно, со 3-0 славеше на гостувањето во Молдавија против Шахтар, тимот кој го приреди најголемото изненадување досега во Лигата на шампионите.
 
Домаќините се држеа половина час, а тогаш Алаба погоди за водство на Реал Мадрид од 1-0.
 
Пред самиот крај на првиот дел Тони Крос зголеми за 2-0 и веќе работите стануваа јасни.
 
По десет минути игра во вториот дел, Карим Бензема ги постави конечните 3-0 за Реал Мадрид.
 
Бобан Николов во игра влезе во 59. минута од натпреварот.
 
Во оваа група претходно Интер со 2-0 го совлада Шахтар.
 
Реал Мадрид и Интер се во осминафиналето, кралскиот клуб има 12 бода, нероазурите 10, па во последното коло во меѓусебен дуел ќе одлучуваат за првото место.
 
Шериф со шест бода веќе го има освоено третото место и ќе продолжи во Лига Европа. Шахтар има само еден бод.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе