Незапирливиот Пјонтек изедначи рекорд стар 21 година, Милан го совлада Емполи (ВИДЕО)

Кшиштоф Пјонтек продолжува да ги тресе противничките мрежи, Полјакот вечерва изедначи постигнување од 1998 и ги трасираше „росонерите" кон победа од 3-0 над Емполи.

На стартот од 25. коло во Серија А, Милан славеше во дуелот со Емполи. Избраниците на Гатузо беа прилично тивки во првиот дел, Пакета погоди во 10. минута но ВАР оправдано го поништи голот поради офсајд.

По ова возбудување, домаќините не успеаја посериозно да се заканат по голот на гостите, а ниту пак Емполи беше расположен за разигрување.

Сепак, Милан се  разбуди на почетокот на вториот дел и за две минути ги реши дилемите околу победникот. Најпрво Чалханоглу му асистираше на Пјонтек за 1-0 во 49. минута, за потоа Кастиљехо одлично да го проигра Кеси, кој мајсторски лобуваше за 2-0 во 51. минута од мечот.

Конечниот резултат го постави Кастиљехо, кој на поблиската статива само постави нога и рутински го смести додавањето на Конти во мрежата на гостите.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.