Манчестер јунајтед

Невил: Солскјер не треба уште сега да добие договор

Поранешниот соиграч на Оле Гунар Солскјер, Гери Невил смета дека Манчестер јунајтед не треба уште сега да му даде перманентен договор на Норвежанецот.

Оле Гунар Солскјер дојде како привремена замена за Жозе Мурињо кој доби отказ во декември, но Норвежанецот има фантастична серија, за многу кратко време ги освои навивачите и сега е прв фаворит за долгорочно решение на клупата на Јунајтед.
 
Солскјер го водеше Манчестер јунајтед на 11 натпревари и се уште нема пораз, има дури 10 победи и само едно реми. Но Невил го предупредува клубот дека не треба да избрзува со решение за перманентен тренер.
 
„Мислам дека е прерано сега да му ја дадат работата. Мислам дека кога ќе заврши март ќе дојде вистинското време за оценување, потоа во април на шест недели пред крајот ќе може да се почне со разгледување на одлуката, да се види што мисли клубот, што мислат навивачите, кои се резултатите“, вели Гери Невил.
 
„Не го велам ова затоа што сега пред Манчестер се седум осум тешки натпревари, едноставно мислам дека треба да поминат три-четири месеци па потоа да судиме, но Оле Гунар Солскјер прави извонредна работа за да го добие тој договор“.
 
„Ако Манчестер јунајтед продолжи на овој начин до крајот на сезоната и заврши меѓу четирите најдобри, тогаш ризикувате ако не му ја дадете работата на Солскјер“.

Би било добро роднините да не бидат жртви и да има повеќе повици кон роднините – функционери.

повеќе

Oд човекот кој успеа со сосема нова партија да го наруши целовековниот монопол на ПАСОК и Неа демократиа на грчката политичката сцена, може да се очекува буквално сѐ.

повеќе

Останува да видиме дали овој состав на Судот, кој дефинитивно е кадровски и професионално најслаб во досегашната наша државно-правна историја по осамостојувањето, ќе смогне сили за конечно да го пресече Гордиевиот јазол околу вака шверцуваната двојазичност.

повеќе