Серија Б

Несторовски со гол вреден три бода, Македонецот донесе победа за Палермо против Верона (ВИДЕО)

Илија Несторовски со стил се врати во тимот на Палермо откако паузираше еден меч поради црвен картон, Македонецот погоди против Верона и донесе три бода.

„Сицилијанците“ издвојуваа важна победа против директен конкурент за висок пласман, вечерва на „Барбера“, Палермо со 1-0 ја совлада Верона.

Голот вреден три бода го постигна Илија Несторовски. Македонецот се врати во стартниот тим откако паузираше еден меч поради црвен картон.

Популарниот „Нестогол“ на стартот од вториот дел доби топка во празно на пет метри и рутински реализираше за 1-0.

Напаѓачот во финишот од средбата можеше и по втор пат да се запише во листата на стрелците, но ја погоди само рамката од голот.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе